Saygıdeğer Sektör Temsilcilerim;

GL Platform Fuar tarafından Sakarya Ticaret Borsası işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Sakarya Tarım, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı hem katılımcı firma hem de ziyaretçi sayısında beklenenin üzerinde performans sergiledi. 160 firmaya ev sahipliği yapan fuar 61 bin ziyaretçisiyle Sakarya’nın tüm beklentilerini karşıladı. Bu yüzden bir kez daha Sakarya'ya teşekkür ediyoruz.

Fuar ilk kez düzenlenmesine karşın gördüğü yüksek ilginin altında aslında büyük nedenler yatıyor. Sakarya, tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin önde gelen şehirlerinden. Doğal tarıma uygun verimli toprakları, donanımlı ve tarımı geliştirmek isteyen üretici ile onları yüreklendiren mülki idari, sivil, tüzel kişilikler sayesinde ayvadan, fındığa, mısırdan süs bitkilerine, sebzeden hayvancılığa kadar bir çok alanda en önemli üretim merkezidir. Ancak bugüne kadar sektördeki yeni teknolojiyle üreticiyi buluşturacak fuarların düzenlenmemesi ise eksilerinden bir tanesidir.

Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Hendek Belediyesi, Sakarya Ticaret Borsası, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyonu, Sakarya Tarım Orman İl Müdürlüğü, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Sakarya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği bu konuda büyük bir irade ortaya koydu. İlkini gerçekleştirdiğimiz fuar hem bir güç birliğine sahne oldu hem de Sakarya'nın fuarı ne çok istediğini gözler önüne serdi.

Fuar süresince çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikleri, yem sektöründeki gelişmeleri ziyaretçilere sunuldu. Katılımcı firmaların kurdukları ikili ilişkilerle başarılı bir fuar geçirirken aynı şekilde üreticiler de bir sonraki fuarı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Buzağı ve Kuzu Güzellik Yarışması, Sakaryalı Üreticinin geldiği noktayı ortaya koydu. Bu yarışmalarda dikkat çeken ön önemli nokta, yetiştiricilik konusunda kadınların azimleriydi. Marmara bölgesini kapsayan fuar birlik beraberliği pekiştirdiği gibi yetiştiricileri daha kaliteli hayvanlar yetiştirme yönünde motive eden önemli bir faaliyet konumuna geldi.

Sakarya'nın önemli sorunlarından biri, arazilerin miras yoluyla giderek bölünmesidir. Fuar bu konuda da önemli bir bilgilendirme merkezi görevi gördü. Fuar süresince kanaat önderleri ve sektör temsilcilerinin toplulaştırma çalışmalarının önemine yönelik konuşmalar, genç üreticilerin de dikkatini çekti. Düzenlenen yarışmaların özendirici boyutu, sadece kadınların tarım ve hayvancılık ekonomisinde yer almasını sağlamadı. Aynı zamanda üretici anne babaların çocuklarının da mesleklerini sürdürme kararını açıkladıkları bir platform haline geldi.

Bu yüzden Sakarya'ya sadece teşekkür etmiyoruz, Sakarya'yı alkışlıyoruz da...

 

En derin saygılarımla,

Gül CEYLAN
GL Platform Fuar Hizmetleri Ltd. Şti.